Prečo nie Bitcoin ?

UPOZORNENIE:

Tento článok neslúži nato, aby odradil ľudí od Bitcoinu. Jedná sa čisto o môj názor.

Bitcoin nevnímam, ako investíciu, ale skôr ako špekuláciu. Neodsudzujem nikoho, kto tam skúsil niečo hodiť a gratulujem každému, kto na tom niečo zarobil.

Prečo píšem tento článok ?

Poslednú dobu počujem všade len slovo Bitcoin a kryptomeny. Bitcoin láme rekordy a Kryptomeny sú budúcnosť peňazí a podobne …  Dokonca som natrafil na človeka, ktorý si zobral 15 000€ spotrebný úver a nakúpil Bitcoin, no potom Bitcoin spadol o 30% a pokračovanie príbehu si viete predstaviť.

Bitcoin má okolo seba skvelý marketing a preto je podľa mňa taký sprofanovaný.. Ľudia tam investujú len z pohľadu vidiny rýchleho zárobku. A to sa pri investovaní určite nevypláca. Väčšinou to dopadá tak, ako potápajúca loď. Tam kde ide väčšina, tak tam sa loď potopí ako prvá.

Moja prvá rada na začiatok:

Investuj do Bitcoinu len toľko, koľko si ochotný stratiť.

Ja osobne vnímam Bitcoin, ako vzduch. Niečo bez hodnoty. Doteraz som ani nevyhľadal meno človeka, ktorý Bitcoin vytvoril. Keď sa pozrieme na portfólio najbohatších ľudí na svete tak len tam vidíme jasný fakt toho, že prečo nie Bitcoin. 40% majetku majú v akciách a 30% v nehnuteľnostiach. U niektorých Bitcoin a celkovo kryptomeny tvoria max 1-2% a to berú, ako špekulatívnu investíciu. To znamená, že vedia, že tam je vysoká šanca straty, ale aj vedia ,že môžu veľa získať. Niečo, ako lotéria.

Dokonca podľa nového prieskumu spoločnosti E-Trade Financial sme sa dozvedeli, že najrizikovejšie aktíva, ako napríklad Bitcoin milionárov veľmi nezaujímajú

Netvrdím, až neskúsite. Tvrdím, až to neberiete, ako investovanie. Ale ako čisto špekuláciu kde dáme toľko, koľko sme ochotní stratiť, tak fajn.

Bitcoin nemá žiadnu fundamentálnu hodnotu tak ako napríklad akcie, kde je dôvodom rastu určitá informácia, ktorá má vplyv na budúce tržby tejto spoločnosti, čo je fundamentálny predpoklad na ocenenie akcie.

Čisto racionálne nevidím dôvôd nato, aby som Bitcoin bral, ako serióznu investíciu.

Decentralizácia, ako výhoda ?

Kryptomenami sa najviac platí na Darkwebe ( obchod zo zbraňami, detská pornografia a podobne..), proste samé nelegálne transakcie. Ja osobne neplánujem robiť nelegálne transakcie, takže mi to vôbec nevadí. Naopak čo by mi vadilo je to, že nemám síce svojho bankára, ale keď sa niečo pokazí, tak sa nemám ani komu sťažovať. Nedávno jeden borec stratil heslo od Bitcoinovej peňaženky v ktorej mal 170 miliónov €. Nemá možnosť kliknúť na tlačidlo zabudol som heslo. Proste sa tam nikto nikdy nedostane.

Toto podľa mňa nemá budúcnosť…

Nahradí Bitcoin peniaze ?

Prečo to podľa mňa tak nebude ?

Bohužiaľ je to tak. Volatilita Bitcoinu je veľmi veľmi vysoká, Bitcoin nám už ukázal, že za deň dokáže narásť kľudne aj o 70% a klesnúť za deň o 45%.

Predstavte si, že máte v pláne si kúpiť za Bitcoin nejakú vec, ani nebudete vedieť, koľko tých Bitcoinov budete potrebovať… A to nehovorím o úveroch. Keby ste si pred 5 rokmi požičali Bitcoiny, tak dnes by ste sa nedoplatili. Proste Bitcoin skáče hore dole a neviem si predstaviť, prečo by sme mali vymeniť € za Bitcoin. Naše meny používame s predpokladom záruky emitenta (ktorý produkuje reálne hodnoty) a záruky príslušnej centrálnej banky, ktorá danú menu „spravuje“. Veríme, že aj v budúcnosti budeme schopní peniaze, ktoré sme získali povedzme predajom tovaru, či služby (napríklad práce), vymeniť za niečo, čo má pre nás adekvátnu hodnotu. A to je kriticky dôležité. Bitcoin túto vlastnosť však nemá.

Záver:

Je to všetko vaše slobodné rozhodnutie. Ja sa na to pozerám hlavne z racionálnej stránky a nevidím racionálny dôvod, prečo by som mal Bitcoin brať, ako racionálnu investíciu. Bitcoin funguje na technológií Blockchain a tá je skvelá, to áno. Ale inak je pre mňa Bitcoin skôr špekulácia s vysokým rizikom, ktorú ja osobne neplánujem dať do svojho portfólia.

Ivan Jašík je finančný konzultant a investor, ktorý sa už viac, ako 3 roky venuje investovaniu. V roku 2017 založil biznisovú značku Jashik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *