Investori, ktorí v roku 2021 vsadili na technológie si dnes hladkajú brušká.

Presne takto pred rokom som napísal článok o tom, že do čoho budem investovať v roku 2021. Áno do technológií. Ľudia, ktorí sa mi napíklad ozvali a začali, tak dnes z pohľadu výnosu nemôžu ľutovať… V tomto článku chcem zhodnotiť investovanie do technológií v roku 2021 a prečo do nich budem investovať aj v roku 2022.

Tento článok píšem 2.1.2022 a článok na ktorý tu pošlem link bol vydaný 2.1.2021. Tak poďme sa pozrieť nato, ako sa technológiám darilo.

Veľa investorov hovorilo, že keď v roku 2020 technológie rástli, pretože bol Covid a ľudia boli doma, tak v roku 2021 technológie nebudú tak rásť, pretože ľudia budú viac v OFFLINE svete, ako v tom ONLINE. No realita je taká, že technológie napredovali aj v roku 2021.

Keď sa pozerám na svet technológií a vidím, ako dokážu zjednošuvať život ľudstvu, tak som z toho v úžase. Samozrejme investovanie do technológií nie je záležitosť na ročnú alebo dvojročnú investíciu. To ani neodporúčam, pretože technológie sú volatilnejšie, ako napríkald S&P500. Ak chce ale niekto budovať majetok 10 a viac rokov, tak technológie by v jeho portfóliu chýbať nemali..

19 Awesome HD Robot Wallpapers

35% nárast technologického fondu v roku 2021 ! ÁNO.. 35% nárast fondu v ktorom investor kupuje TOP100 najlepších technologických firiem. 

Dal som tu do porovnania aj Index S&P500, čo je tiež skvelá investícia.. osobne odpočúčam kombináciu, ak sa bavíme o dlhodobom investovaní… 

Ľudia, ktorí v minulom roku nezačali dávam jasný odkaz ZAČAŤ.

Firmy vo fonde sa mierne zmenili. Hlavný rozdiel robí určite Alibaba.

Čínska politika = katastrofa, tak manažéri v technologickom fonde zasiahli a Alibaby sa zbavili. Nebola pre fond prospešná.

O fond sa starajú manažéri, ktorí sa už dlhé roky venujú investovaniu v tomto sektore. A tým pádom vedia vyhodnotiť, ktorá firma má potenciál a ktora nie.

Od vzniku je priemerný ročný výnos technologického fondu približne 17%. Čo je veľmi krásne číslo. Ale každému, kto mi píše ohľadom investovania sa snažím poradiť a vysveliť to, aby s tým číšlom nerátali. Ja osobne si myslím, že potenciál fondu v dlhodobom horizonte môže byť cca 12% ročne.

Ak by som investoval 200€ mesačne / 30 rokov, tak po 30 rokov sa hodnota účtu môže pohybovať na úrovni 680 000€

Moja rada je jasná. Ak chcem dlhodobo investovať. Nemal by som čakať. Čas je najväčší nepriateľ človeka a aj investícií. Technológie sa v dlhodobom horizonte majú kam posúvať a keď môžem zarábať na tom ,že sa svetu darí… prečo by som to nerobil.. Samozrejme občas príde kríza a čas, kedy nebude mať každý dôvod na úsmev.. Ja napríklad áno. Pretože by som v prepade zainvestoval viac.. ale pointa je, aby som túto investíciu vnímal, ako dlohodbú.

Velký pozor na vstupné poplatky, pretože niektorí sprostredkovatelia dávajú až 3-5% vstupné poplatky. Pritom za 1% viete kľudne investovať

Pre viac informácií som k dispozicií.

Ivan Jašík je licencovaný investičný špecialista
so 4-ročnou praxou
a zakladateľ biznisovej
značky Jashik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *