Do čoho budem investovať v roku 2021 ?

Rok 2020 je za nami a musím povedať, že pre svet to bol veľmi ťažký rok. Čo sa týka investovania, tak ľudia vedeli na investíciách veľmi veľa vyťažiť. Teraz sa poďme spoločne pozrieť nato, čo môže byť v roku 2021 považované za zaujímavú investíciu.

Toto je osobne môj typ. Samozrejme nie je to len typ z brucha, ale typ podložený analýzami a dátami, ktoré v tomto článku nebudú chýbať.

Tak do čoho odporúčam investovať ?

Sú to technológie. Technologické spoločnosti.

Prečo ?

Technológie od roku 2010 zažívajú obrovský BOOM. A som si istý, že to nekončí. Umelá inteligencia, virtuálna realita či priamo robotizácia je svojím spôsobom stále ešte len v plienkach.

Ak ste človek, ktorý verí technológiám a ich vývoju, tak by som určite zbystrel a čítal pozorne tento článok.

Špičkoví vedci odhalili, ako bude svet vyzerať v roku 2045 | Podnikam.sk

Pred 30 rokmi bol pre ľudí dotykový telefón sci-fi. Dnes to je realita. Pre nás je teraz sci-fi to, že vo fabrikách budú pracovať roboty a nie ľudia. Všetko nasvedčuje tomu, že to tak bude. Predsa pre firmu je robot omnoho výhodnejší, ako človek.

Technológie sa vyvíjajú a vyvíjať sa budú.

Nakoniec budete môcť mať od Apple úplne všetko. Spoločnosť oznámila, že jej elektromobil môže byť realitou do roku 2024.

Trh s aplikáciami pre smartfóny a rôznymi doplnkami medziročne rastie tempom 15 %. Už od roku 2021 bude trh s doplnkami a súvisiacimi službami väčší ako trh s telefónmi.

Ľudia čím ďalej viac počúvajú audioknihy a podcasty. Za posledné roky veľký BOOM.

Ta doba sa mení a práve vďaka technológiám, preto odporúčam investovať do tohto segmentu.

Do čoho konkrétne budem investovať ?

Ja budem investovať do známeho svetového fondu Franklin Technology fund.

Jedným nákupom viem investovať do viacerých technologických spoločností zamerané na rôzne technologické vývoje.

Cieľom fondu je zabezpečovanie zhodnotenia kapitálu tým, že najmenej dve tretiny svojich aktív investuje do majetkových cenných papierov, pri ktorých sa očakáva zisk z vývoja, pokroku a využitia technológií.

Poďme na čísla

Graf:

Na grafe vidíme, že fond nám z dlhodobého hľadiska krásne rastie. Investíciu do technológií beriem skôr na dlhodobejšie investovanie. Keď sa pozriem na vývoj a potenciál technológií, tak to vidím kľudne aj na 20-30 rokov. Treba samozrejme očakávať, že občas príde aj pokles. Ako to bolo napríklad začiatkom roka 2020. Pokles netreba brať negatívne, ale práve naopak. Ak ste investovali v marci počas prepadu do fondu, tak dnes máte výnos okolo 76%.

Určite nebudem hovoriť, že to bude rásť do nekonečna. Prepad je bežný, ale z dlhodobého hľadiska vieme na tom pekne profitovať a nižšie v článku sa dozviete, koľko vieme na dlhodobom investovaní do technológií zarobiť.

TOP 10 spoločností v % vo fonde:

AMAZON.COM INC 4,93 %

MICROSOFT CORP 4,47 %

APPLE INC 4,26 %

ALIBABA GROUP HOLDING LTD 3,99 %

NVIDIA CORP 2,65 %

PAYPAL HOLDINGS INC 2,62 %

SERVICENOW INC 2,62 %

MASTERCARD INC 2,53 %

WORKDAY INC 2,46 %

TENCENT HOLDINGS LTD 2,40 %

Amazon, Microsoft and Apple Are Competing With Each Other to Become World's  Biggest Company

Veľkosť portfólia:

7,77 miliárd $

Vznik Fondu:

3.4.2000

Minimálny vklad:

Vieme investovať  už od 11€

Výkonosť:

Výnosy geniálne. To bolo doteraz, poďme si spraviť výpočet na investičný horizont 30 rokov.

Nechcem rátať s výnosom 16%, ale rátajme teraz s menším výnosom a tešme sa v budúcnosti, že to bude viac.

Poďme si teda spraviť príklad na investícií 100€ mesačne, po dobu 30 rokov pri výnose 13% p.a.

Vklad : 36 000€    

Konečný výsledok po zdanení : 354 000€

S takýmito peniazmi sa už ďalej veľmi pekne pracuje a môžem Vám povedať, že sa viete celkom slušne zabezpečiť.

Poplatky:

Na poplatky veľký pozor, pretože sa stretávam s rôznymi sprostredkovateľmi, ktorí tento fond ponúkajú s 4,25% vstupnom predplatnom poplatku a 1,50% ročnom poplatku.

4,25% poplatok je vstupný z cieľovej sumy, ktorý Vám sprostredkovateľ dá zaplatiť na začiatku. Cieľová suma sa počíta len z Vašich vkladov. Čiže ak chcete cieľovú sumu 50 000€, tak poplatok na začiatku musíme uhradiť vo výške 2 125€

Treba si na takéto ponuky dať veľký pozor. Ja osobne to beriem a vnímam, ako veľmi neetické… doslova okrádanie ľudí. Áno je pravda, že aj cez takéto veľké poplatky zarobíte, ale je lepšie platiť férové poplatky, ako takéto.

Záver:

Na záver by som povedal len toľko, ak ste človek, ktorý verí technológiám a verí tomu, že svet sa bude stále vyvíjať, tak investujte. Investujem priamo pod dohľadom Národnej Banky Slovenska. Neinvestujem cez žiadne pochybné firmy. Ak sa do toho pustíte, dajte si záležať na poplatku. Pretože poslednú dobu sa stretávam s veľmi vysokými poplatkami. Napríklad 4% vstupný je fakt dosť. Prípadne ma kontaktujte, vieme zjednať vstupný poplatok na cca 1%, ak nájdete niečo lepšie, tak investujte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *