Banka mi vie Lacno požičiať, ale investovať cez nu nechcem..

Tento článok vzniká hlavne preto, pretože veľa ľudí mi píše na základe toho, či sa mu oplatí investovať cez banku, pretože Banka mu ponúka rôzne fondy, ktoré vyzerajú dosť zaujímavo. 

Poviem Vám na rovinu: Nie neoplatí…

Kazdý kto ma pozná, vie že mám rád fakty a dáta a preto tento názor v tomto článku podložím faktami, ktoré ukazujú, že prečo nemám v záujme cez banku investovať.

“V Banke to mám garantované” = nie nemáš..

Fakt je ten, že keď dám peniaze banke. Som veriteľom banky. To znamená, že peniaze vlastní banka. Nie ja. 

Možno niekto z Vás pozná Devín Banku. Banka, ktorá srachovala v roku 2001. ľudia 15-20 rokov čakajú, kým sa im vrátia úspory.

Naopak, ak investujte cez správcovsku spoločnosť, ktorá je pod dohľadom Národnej banky Slovenska a v ktorej si nakupujete svoje cenné papiere (akcie), tak majetok je vždy Váš. VY ste vlastníkom. Aj keby správca skrachuje, tak Vaše peniaze môže prevzať pod správu iný správca.

Čiže, to máme ohľadom bezpečnosti a majetku. V banke som veriteľ, v správcovej spoločnosti mám svoj majetkový účet (som vlastníkom).

POPLATKY !!! …….

Môžem povedať, že práve poplatky sú veľmi dôležitá vec, ak porovnávate investície.

Poďme postupne.. 

Poznáme 2 hlavné poplatky: Vstupný a Ročný

Vstupný = Ten sa platí na začiatku. Zaplatíte ho raz a máte pokoj.

Ročný = Ten sa platí každý rok z objemu investície. Čiže ak investujete 30 rokov.

Tak ho zaplatíte 30x krát..

Samozrejme máme tu ešte transkačné poplatky a výstupné, ale poďme sa venovať hlavne tomu ročnému, pretože ten je najdôležitejší a najviac bežný..

Poďme si porovnať akciový svetový fond v ČSOB banke a Svetový MSCI world ETF cez správcovsku spoločnosť.

Pred porovnaním chcem upozorniť, že čo sa týka výnosov, tak nemusia byť presné a aktuálne kedže sa nám trh mení… preto budem radšej používať slovo cca (približne).

Tu vidíme krásne to, ako je banka drahá a snaží sa hlavne predať svoje vlastné produkty na ktorých chce mať čo najväčší zisk.

ETF = fond obchodovaný na burze, ktorý kopíruje napríklad daný index. Hlavná výhoda je, že ho nemusím zdaňovať.

Banka mi ponúka klasický podielový fond..

Teraz poďme do čísel..

Toto všetko sú ľahko dohľadateľné fakty.. A mať 73 000€ alebo 184 000€ je veľký rozdiel.

Preto moja rada je. Neinvestujte cez banku. Vyhľadajte pomoc v investovaní a investujte rozumne jednoduchšie a dokonca aj bezpečnejšie… a samozrejme lacnejšie.

Z mojich vlastných skúseností Vám môžem povedať jedno, že v banke okrem hypotéky nič nežiadajte. Neberte od nich dráhe podielové fondy, alebo dokonca bezvýznamné životné poistky, ktoré tam ponúkajú… Banky nám vedia dnes požiciať za lacno. Ich úroky sa pohybujú okolo 0,5%, čo je skvelé.

Ak investujete v banke, či už v modrej alebo v červenej, tak si hlavne porovnávajte FAKTY. Sú to Vaše peniaze. Na ktoré tvrdo pracujete. Tak pracujte s nimi rozumne a efektívne.

Ivan Jašík je licencovaný investičný špecialista a zakladateľ biznisovej značky Jashik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *