Ako ľahko zvýšiť finančné IQ

Finančné IQ je veľmi dôležité

V tomto článku sa chcem podeliť o moje pravidlá finančnej gramotnosti. Ak chceme v živote niečo vybudovať, tak bez finančnej gramotnosti sa to len tak ľahko nepodarí.

Financie nás sprevádzajú celým životom či sa nám to páči alebo nie. A práve preto je veľmi dobré ovládať niektoré základne pojmy vo financiách a vedieť s nimi narábať. 

Finančná gramotnosť je schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojejdomácnosti.

Podľa prieskumu dosiahli Slováci priemerný výsledok 62 zo 100 bodov. V najnovšom prieskume

9 z 10 Slovákov o sebe vyhlásilo, že rozumie financiám.

Index finančnej gramotnosti však nameral priemerný výsledok 62,2 bodu.

Finančná gramotnosť slovenských žiakov je v rámci krajín OECD podpriemerná, výrazne horšie výsledky ako Slovensko dosiahlo už iba Čile.

Vláda a systém moc nepracujú na tom, aby sa to zlepšilo

Potom tu je rada finančných poradcov, ktorých nazývam predajcovia a nie poradcovia

(80% z nich ) Chcú vám predať nevýhodne poistenie, dať 5% poplatok za nekvalitné investície pri ktorých došlo k nekvalitnej analýze a to je všetko.

Chcem sa s Vami podeliť o to, ako ľahko toto finančné IQ zvýšime.

Nemíňajte viac ako zarobíte.

Tu asi netreba veľa písať. Proste ľudia sú veľmi nezodpovední a chamtiví. Chcú mať všetko hneď, preto keď im prídu nejaké peniaze musia ich hneď minúť. Racionálne sa správať k peniazom je veľmi náročne, ale ten, kto to vie, tak vyhráva.

Rada: vždy keď Vám príde výplata si 10% odložte na sporiaci účet / prípadne ich ROZUMNE zainvestujte. Vyriešte to trvalým príkazom.

Rozdiel Medzi pasívami a aktívami

Knihu Bohatý a Chudobný otec asi nemusím predstavovať. Toto pravidlo je doslova zlaté pravidlo.

Čo to znamená? Ču sú aktíva a čo pasíva ? …

Aktíva = Peniaze idú do našej kapsy

Pasíva = Peniaze idú von z našej kapsy

Pravidlo 7 dní

Pravidlo 7 dní hovorí o tom, že ak silou mocou po niečom túžite, tak si dajte pauzu od toho 7dní. A  po 7 dňoch zvážte, či to naozaj potrebujete. Väčšinou sa stane, že to nepotrebujete a skutočne ušetríte.

Vyhýbajte sa dlhom, aj keď nie každý je zlý

Slováci majú druhý najvyšší priemerný dlh v regióne strednej a východnej Európy. Ľudia si tu často berú úvery na darčeky, dovolenky a podobne. To sú veľmi veľmi zlé dlhy. 

Aký je dobrý dlh ? Keď nám generuje aktíva.

Napr Zoberiem si Hypotéku na byt, ktorý budem prenajímať. Splátku mám napríklad 350€ + 50€ náklady, ale byt prenajmem za 500€. Čiže mi byt generuje aktíva + rastie na hodnote.

Odkladajte / Investujte / Vytvorte si dobré návyky

Ako začať investovať

Najdôležitejší pri investovaní je plán. 90% ľudí má k investovaniu taký prístup, že : Stiahnem si Apku a kúpim si nejaké akcie ktoré dobré vyzerajú.

A to je zle. O tom investovanie nie je.

Ak chcem investovať musím mať plán a musím mať zanalyzované moje ciele a aktuálnu situáciu, aby som vôbec mohol zistiť, že ktorá investícia je pre mňa najlepšia.

Neodporúčam investovať cez banky, pretože majú vysoké ročné poplatky za správu.

Ak ľudia nemajú každonne čas sa venovať štúdiu v investičnej časti, tak som tu na otázky a rady.

Stretávam sa s ľudmi, ktorí majú rôzne finančné situácie. Niektorí pobrali zbytočné dlhy a ich stav je 3000€ príjem 2990€ výdaje. A povedia, že musím začať viac zarábať. Potom môžem začať investovať. No vždy im poviem že chyba nie je v peniazoch ale v nich. Keď začnú zarábať 5000€ mesačne začnú míňať 4990€… poznám ľudí ktorí zarobia 650€ a dokážu si každý mesiac 10-20% z toho odložiť. Problém nie je v peniazoch, problém je v ľuďoch. Ak vieme hrať. Tak môžeme vyhrať. Ak hrať nevieme, tak ani tie najlepšie karty nám nepomôžu …  

Ja hovorím jednu vec. Najdôležitejší pri investovaní je návyk. Ak niekto pravidelne investuje 20€ alebo 200€…. To je už jedno. Dôležitý je návyk.

Myslite na horšie časy

Úlohou úspešného investora a človeka nie je myslieť len na majetok a konečný cieľ, ale aj na hrozby, ktoré ma môžu na ceste za mojim cieľom ohroziť.

  1. Zlatá Rezerva

Ak chcem začať stavať dom, nezačínam od strechy. Ale práve naopak idem pekne od základov. Finančná rezerva = peniaze na horšie časy je extrémne dôležitá.

Čo ak prídem o prácu ? Čo ak mi vznikne nejaký nečakaný výdaj ? 

Toto si Bohužial ľudia nikdy nevedia uvedomiť, ale Covid to veľa ľudí naučil. Ľudia boli bez práce a bez peňazí. Plakali a nadávali, no naučili sa.

Finančná rezerva by mala byť minimálne vo výške 6 mesačných výdajov.

Ako ju mám nastavenú ja ? 

Moje výdavky sú na úrovni 1500€, takže celková výška mojej rezervy je = 9 000€

4500€ mám na svojom podúčte v Banke = Ako veľmi rýchla rezerva

4500€ mám prevažne v Americkom dlhopise kde sa môj výnos pohybuje okolo 2% ročne. (lepšie ako nič )

Ostatné peniaze krásne investujem a dávam do budovania môjho majetku. 

  1. Zabezpečenie majetku / príjmu

Teraz pôjdeme do veľmi zaujímavej témy, ale pre väčšinu populácie veľmi dôležitej.

Ja osobne som nikdy neuvažoval nad tým, že prečo by som mal poistovať môj majetok či príjem. Ale áno bol som vtedy k tomu dosť nezodpovedný. Dnes už viem, že ak chcem niečo v živote vybudovať musím rátať aj s možnými hrozbami a môjou úlohou je ich eliminovať.

Samozrejme ľudia, ktorí majú čístý majetok vo veľmi vysokých čišlach toto vôbec nemusia riešiť. 

Ale..

Najhoršie na tom je, že dnes veľa ľudí má poistenú nehnuteľnosť alebo príjem a 90% z nich to má tak zle nastavené, že to je až neuveriteľné. Nehnuteľnosti podpoistené a životky, ako keby predávali obchodníci tým, že na tom človek zarobí. Ja osobne mám zabezpečené hlavne 3 riziká. Iba také riziká, že keď sa mi niečo stane, tak už nikdy nebudem môcť zarábať toľko peňazí, koľko doteraz.

Aké ? 

Invalidita od 40% , Trvalé následky, Kritické choroby

Ak toto nemá poistenie, tak máte zle nastavené poistenie a peniaze idú von oknom

Ak má niekto Hypotéku, výdavky 800€, príjem 1000€ atď atď, tak musí mať aj niečo navyše. Hovorím len o základe. Tam treba veľmi veľa rátať, lebo u každého to je dosť individuálne. Detailné nastavenie by ste mali prebrať s kvalifikovaným človekom.

Ale viem Vám v tejto oblasti povedať svoj názor na nastavenie aj ja.

Ľudia, ktorí nemajú kvalitne zabezpečný svoj príjem a majetok sú k svojím cieľom nezodpovední.

Ja som si to uvedomil vtedy, že keď sa niečo nedajbože udeje a zrazu mám doživotný invalidný dochôdok 300€, tak už nikdy nebudem mocť investovať toľko, ako doteraz.

A tých 30€ mesačne ma vážne nezabije 😀 A mám istotu v tom, že jediné, čo ma ohrozí na ceste za finančným cieľom je moje mentálne nastavenie.

Rada:

Neuzatvárajte si INVESTIČNÉ životné poistenie. V jednej zmluve máte sporenie a aj poistenie. Produkt, ktorý má dnes veľa ľudí, no je extrémne nevýhodný. ( článok v príprave )

Záver

Nepodceňujte svoj prístup k peniazom. Peniaze sa okolo nás točia celý život. Budťe k tomu zodpovední. Nekupujte si veci, ktoré nepotrebujete a invesujte peniaze tak, aby sa o Vás v budúcnosti mohli postarať a zabezpečiť Vás a Vašu rodinu. Myslite aj na hrozby, ktoré Vás môžu na ceste za Vašim cieľom ohroziť.

Prípadne otázok, rád som k dispozicií 🙂

Ivan Jašík je licencovaný investičný špecialista
so 4-ročnou praxou
a zakladateľ biznisovej značky Jashik.