Akcie, indexy a ETF. Prečo do nich investovať ?

Akcie, indexy a ETF. Prečo do nich investovať ?

Sú ľudia, ktorí si investovanie maximálne užívajú a sú ľudia, ktorí vnímajú investovanie, ako niečo zlé, alebo niečo rizikové.

Ja to samozrejme úplne rešpektujem. Pretože viac sa hovorí o tých zlých investíciach, ako o tých dobrých. Investovanie je beh na dlhú trať. Žiadny rýchly kšeft. Forexy a rôzne mlmká nie sú investovanie. Čiže sa bavíme o dlhodobom investovaní a budovaní majetku.

 Poďme si niečo povedať o akciách, Indexov a ETF.

Čo sú akcie ?

Nie nemyslím akcie v supermarkete, ale akcie firiem, ako je napríklad Apple alebo Google.

Akcie sú považované, ako najvýkonnejšie aktívum z dlhodobého hľadiska.

Akcia je cenný majetkový papier a cenný papier sa eviduje, ako majetok. To znamená, že ak vlastníte akciu, tak ju doslova vlastníte. Je Vaša, je to priamo Váš majetok.

Akcie vznikajú hlavne kvôli tomu, že firma zvyšuje svoj kapitál. Firma napr Apple vydá akcie a my bežní ľudia si ich môžeme kúpiť. Stávame sa teda akcionármi. Dali sme firme peniaze a očakávame nárast firmy (zisk).

Bringing Tokenized Apple & Facebook Stocks to the Bottom Billion on Blockchain | by Darren Toh | Perlin | Medium

Investovať sa dá doslova do svetových firiem. Investovať do akcií môžeme samostatne, ale aj napríklad do rôznych akciových indexov. Ja osobne preferujem investovanie do indexov.

Napríklad sám svetový investor Warren Buffett odporúča známy index S&P500.

Čo to je ten index ?

Akciový index meria cenovú výkonnosť skupiny akcií konkrétnej burzy. Napríklad FTSE100 predstavuje výkonnosť 100 najväčších britských spoločností, ktoré sa obchodujú na Londýnskej burze. Ak väčšina akcií rastie, tak index bude rásť. Ak väčšina klesá, tak index bude klesať.

Indexov je mnoho, ale najznámejší index je S&P500.

S&P500 je Americký index, ktorý sa skladá z 500 najväčších amerických spoločností, čo predstavuje 80% z celkovej trhovej kapitalizácie v USA. S&P500 sa považuje, ako ukazovateľ americkej ekonomiky. S&P 500 je veľmi obľúbenou možnosťou pre dlhodobé investície.

Keby ste pred 50 rokmi investovali 10 000€ do indexu S&P500 tak dnes by ste mali: 469 016€.

Index S&P 500 má v rámci trhu široký záber na spoločnosti s vysokou kapitalizáciou, a preto je pre investorov jednoduchou a dostupnou možnosťou diverzifikácie, v porovnaní s investíciami do jednotlivých akciových titulov. V indexe majú najväčšie zastúpenie  sektory z oblastí technológií, zdravotníctva či financií. 

Ako to povedal John Bogle: Nehľadajte ihlu v kope sena. Kúpte celú kopu. A tak funguje napríklad index S&P500. Nekupujete akcie firiem po jednom, ale kúpite všetko.

ETF

ETF, resp. Exchange-Traded Fund (fond obchodovaný na burze) je investičný produkt, ktorý Vám umožní investovať do širšieho portfólia akcií, dlhopisov, či iných tried aktív bez potreby kupovať každý titul jednotlivo. ETF majú právnu štruktúru investičného fondu a na burze sa chovajú ako akcie. Kúpou jednej akcie ETF tak získate podiel na celom portfóliu fondu.

ETF kopírujú napríklad akciový trh. Najväčšia výhoda ETF je tá, že sú oslobodené od dane, ak v nich investujete viac, ako jeden rok.

Dokážete ušetriť 19% zo zisku, čo je proste krása.

Ja osobne preferujem investovanie do Indexu S&P500 ETF.

Kupujem 500 najväčších firiem v USA a dokonca výnos z investície nemusím zdaniť.

Ak by ste dnes začali investovať napríklad po 100€ mesačne po dobu 30.rokov, do tohto indexu, ktorý má od vzniku priemerný ročný výnos cca 10% p.a.

Tak po 30. rokov by ste mali sumu : 228 005€.

Čas sú peniaze, takže nečakajte, ale začnite budovať svoj majetok aj Vy.

  •  

59465549_2196136657107075_3813179494190022656_o
Ivan Jašík je finančný špecialista a investor, ktorý sa už viac, ako 4 roky venuje investovaniu. V roku 2017 založil biznisovú značku jashik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *